facebook    instagram  | +389 75 845 711 |  orbita_info@yahoo.com | понеделник - петок:  08:00 - 20:00   сабота: 09:00 - 15:00                                        Блог   Услови   За Нас   Контакт

20 најпосетувани градови низ светот

Според годинешниот  “Global Destination Cities Index” ова се 20 најпосетувани градови во текот на 2019 година:

 

Бангкок, Тајланд -21.98 милиони интернационални посетители;

Лондон, Велика Британија - 20.42 милиони интернационални посетители;

Париз, Франција - 17.95 милиони интернационални посетители;

Дубаи, Обединети Арапски Емирати - 16.66 милиони интернационални посетители;

Сингапур - 14.47 милиони интернационални посетители;

Њујорк, САД - 13.67 милиони интернационални посетители;

Куала Лумпур, Малезија -  13.53 милиони интернационални посетители;

Токио, Јапонија - 12.12 милиони интернационални посетители;

Истанбул, Турција - 12.8 милиони интернационални посетители;

Анталија, Турција - 11.27 милиони интернационални посетители;

Сеул, Јужна Кореја - 10.13 милиони интернационални посетители;

Пукет, Тајланд - 10.8 милиони интернационални посетители;

Мека, Саудиска Арабија - 9.73 милиони интернационални посетители;

Патаја, Тајланд - 9.56 милиони интернационални посетители;

Палма де Мајорка, Шпанија - 9.3 милиони интернационални посетители;

Милано, Италија - 9.19 милиони интернационални посетители;

Хонгконг - 9.11 милиони интернационални посетители;

Барселона, Шпанија - 9.06 милиони интернационални посетители;

Осака, Јапонија - 8.78 милиони интернационални посетители;

Бали, Индонезија - 8.43 милиони интернационални посетители.

 

Јавете се

+389 75 845 711

Понеделник - Петок

08:00 - 20:00 ч.

Сабота

09:00 - 15:00 ч.